bitcoin

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir kripto para birimi ve dünya çapında bir ödeme sistemidir. Sistem bir merkez bankası veya tek bir yönetici olmadan çalıştığı için alanında ilk, merkezi olmayan, açık kaynaklı, dağıtılmış bir dijital para birimidir. Herhangi bir ülke veya merkez bankası tarafından desteklenmemektedir. Aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Bitcoin işlemleri gönderici tarafından geri alınamaz veya iade edilemez.
  • Bitcoin protokolü, işlemler kriptografik olarak imzalandığından ve taklit edilemediğinden yüksek düzeyde güvenlik sağlayabilir.
  • Bitcoin’ler tahmin edilebilir bir oranda oluşturulur ve herhangi bir üçüncü tarafa güvenmeye gerek kalmadan merkezi olmayan bir şekilde kullanılabilir.
  • Bitcoin gibi kripto para birimlerinin merkezi bir yetkisi yoktur ve herhangi bir ulus devlete bağlı değildir.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adı altında bilinmeyen bir kişi veya bir grup insan tarafından icat edildi ve 2009 yılında açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürüldü. Sistem eşler arasıdır ve işlemler bir aracı olmadan doğrudan kullanıcılar arasında gerçekleşir. Bu işlemler ağ düğümleri tarafından doğrulanır ve blok zinciri adı verilen halka açık dağıtılmış bir deftere kaydedilir.

Bitcoin, çevrimiçi mal satın almanın yanı sıra, onu bir ödeme şekli olarak kabul eden çevrimdışı (fiziksel) mağazalardan satın almak için kullanılabilir.

Bitcoin Güvenlimi

Bu gün ve çağda, siber suçlar yalnızca dünyadaki teknolojinin artan kullanımı nedeniyle tırmandı. Bu durum insanları, kredi kartı kullanırken daha güvenli bir işlem sağlayan Bitcoin gibi yöntemlerle online ödemeye yönelmeye zorladı. Bitcoin ve gelişen pazarlarının popülaritesine rağmen, son birkaç yılda hackleme ve çalma olayları nedeniyle tartışmalarla çevrilidir. Bu nedenle, parasını bitcoin’e yatırmaktan emin olmayan birçok insan için soruları “bitcoin güvenli mi?” olacaktır.

Bu sorunun cevabı kişinin bakış açısına bağlı olacaktır. Bir kişinin bitcoin’e yatırım yapma kararını etkileyecek yatırım riskleri, düzenleyici ortam ve coğrafi konum gibi birçok faktör vardır. Sistem hiç kimse veya otorite tarafından kontrol edilmez, bunun yerine onu aktif olarak kullanan tüm insanlardan oluşan uluslararası bir ağ tarafından toplu olarak korunur. Bitcoin’in algoritma tabanlı doğrulama sistemi, dolandırıcılık ve sahte işlemleri önler, çünkü bitcoin blok zincirindeki her bir işlem, çifte harcanmadığından emin olmak için doğrulanabilir ve kontrol edilebilir.

Yine de bitcoin işlemlerinizi yaparken, bilinirliği yüksek ve güvendiğiniz platformlar üzerinden işlem yapmaya dikkat etmeniz yatırımlarınızın güvenliği açısından elzemdir. Şifre güvenliğinizi sağladığınız emin olmanız, yatırımlarınızın güvenliği açısından sizlere fayda sağlayacaktır tüm bunlara ek olarak bütün yatırımlarınızı tek bir platformda saklamak yerine, güvendiğiniz bir kaç platforma dağıtmak istenmeyen sonuçlardan kaçınmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir